Tworzysz markę? Chcesz odświeżyć wizerunek firmy? 
Zobacz jak pomogliśmy innym   /   Umów się na konsultacje

 

Pozostałe artykuły z serii.

Część 1. Wprowadzenie do brandingu i strategii.

Część 2. Od czego zaczynamy projekt brandingowy.

Część 3. Skąd się bierze identyfikacja wizualna.

Część 5. Jak oceniamy rozwiązania brandingowe.

Część 6. Pozycjonowanie marki – szufladkowanie w głowie konsumenta.

Część 7. Odświeżenie wizerunku. Rebranding, lifting czy redesign?


Doświadczeni projektanci często podejmują trafne decyzje podświadomie.

Po wielu latach pracy przy kreowaniu rozwiązań wizualnych, pewne rzeczy wydają się naturalne i pozornie nie wymagają tłumaczenia. Jednak jako profesjonaliści powinniśmy mieć więcej empatii dla klientów i spojrzeć na zrozumienie designu z ich perspektywy. Dlatego tak ważne jest zrozumiałe artykułowanie skąd wynikają rozwiązania, które tworzymy. Tylko wtedy będziemy mogli zdobyć zaufanie klienta i akceptacje dla obranego kierunku. Nie chcemy przecież, żeby projekt skończył w szufladzie, ponieważ klient nie był w stanie go zrozumieć.

Dobranie odpowiednich rozwiązań wizualnych wymaga kompleksowego spojrzenia na markę.

Podstawowe elementy marki, o których pisałem w części pierwszej, można zaprezentować również w postaci schematu warstwowego. Trzy wewnętrzne warstwy szkieletu marki, bezpośrednio przekładają się na to, czego doświadcza odbiorca na zewnątrz (np. w postaci identyfikacji wizualnej).

 

Szkielet marki
  • Rdzeń marki, czyli to kim jesteśmy. Nasza historia, nasza misja oraz siła która nas napędza.
  • Charakter marki, czyli to jacy jesteśmy oraz jak nasze cechy odróżniają nas od konkurencji.
  • Zachowanie marki, czyli to jak się wyrażamy oraz jak postępujemy.

Do dyspozycji mamy bogaty alfabet wizualny.

Przykłady podstawowych elementów alfabetu wizualnego.
Przykłady podstawowych elementów alfabetu wizualnego.

Wykorzystując skalę, kontrast, przestrzeń, balans, hierarchię oraz wiele innych zasada projektowania, łączymy podstawowe elementy alfabetu wizualnego w bardziej złożone słowa i zdania. W ten sposób powstają układy, tekstury, kompozycje, layouty, formy przestrzenne oraz systemy wizualne, których finalnie doświadcza odbiorca obcując z elementami identyfikacji wizualnej.

Umiejętna gra alfabetem wizualnym pozwala na stworzenie przekazu, który zostanie podświadomie odczytany przez odbiorcę i przełoży się na emocje, odczucia oraz postrzeganie marki.

Przejdźmy jednak do konkretów i przykładów. Na potrzeby artykułu rozłożyliśmy nasze realizacje na części pierwsze, żeby pokazać jak używamy alfabetu wizualnego aby przełożyć unikany charakter marki na rozwiązania wizualne.


Jak pokazać kim jesteśmy?

Asseco elementy systemu Identyfikacji
Zobacz cały projekt

Asseco Poland — „Współtworzymy świat, który Cię otacza”.

Linia + kształt + przestrzeń. Rozbijając hasło na czynniki pierwsze, można zaprezentować rdzeń marki w postaci metafory wizualnej.

  • Wielowymiarowość„Mamy wszechstronne doświadczenia ze wszystkich sektorów rynku.” Użycie przestrzennych i wielowymiarowych form graficznych.
  • Cząstka elementarna„Tworzymy core biznesu.” Grafiki zbudowane z podstawowych elementów alfabetu wizualnego.
  • Cząstka funkcjonalna „Kierujemy najważniejszymi procesami biznesowymi co pozwala firmom efektywnie funkcjonować jako jeden organizm.” Elementy łączą się ze sobą, tworząc sieci połączeń.
  • Część czegoś większego„Tworzymy modularne rozwiązania. Korzystamy z synergii kompetencji jako lider międzynarodowej grupy kapitałowej.” Z małych cząstek tworzymy większe formy i rozbudowane systemy.

 

Bunito branding key visual
Zobacz cały projekt.

Bunito — “Chcemy obdarować naszych odbiorców łagodnością i optymizmem. Zaoferować im pomoc i wsparcie oraz zapewnić komfort.”

Symbol + fotografia + kompozycja. Płatki otulają nogę tworząc szpilkę (symbole lekkości i kobiecości). Całość jest przedstawiona w lekkiej i otwartej kompozycji.

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

7AE — “Jesteśmy częścią arabskiej kultury”.

Symbol + kolor. Logo zawiera wizualne odniesienia do barw i symboli narodowych, nawiązując tym samym do tradycji, kultury i dziedzictwa krajów arabskich.

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

Lion Armour — “Jesteśmy nowoczesną firma, która produkuje zaawansowaną technologicznie odzież termoaktywną”.

Linia + kształt + fotografia + typografia. Nowoczesne i nietypowe wzornictwo odzieży. Rozwiązania wizualne dobrane aby stworzyć nowoczesny, technologiczny look&feel.

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

DICE+ — “Jesteśmy wynalazcą i pionierem. Nowoczesną firmą technologiczna, która tworzy zaawansowane produkty o wysokiej jakości”.

Fotografia + kompozycja. Odpowiedni wybór kadrów oraz zawartości zdjęć aby zaprezentować specjalizację, know-how oraz oddać klimat high-tech.


Jak pokazać jacy jesteśmy?

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

Bunito — “Jesteśmy przyjaźni i łagodni. Dbamy o nasze klientki.”

Kształt + symbol. Miękkie linie i kształty (łagodny przekaz kierowany do kobiet). Symbolika lekkości i opieki (płatki otulają literę).

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

Lion Armour — “Cechuje nas siła, drapieżność oraz wyrazistość”.

Symbol + kształt + kolor + typografia. Lew – symbol siły i przywództwa zamknięty w tarczy (symbol ochrony). Całość dopełniona drapieżną typografią (ostre i dynamiczne zakończenia) oraz wyrazistą kolorystyką.

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

BR Design — “Jesteśmy stabilnym i bezpiecznym partnerem”.

Symbol + typografia + kolor. Lew – symbol przywództwa i bezpieczeństwa. Prosta i tradycyjna typografia. Klasyczny look&feel.

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

BR Design — Cechy charakterystyczne: stylowy, klasyczny, dostojny, z nutką elitarności.

Fotografia + kolor + układ. Motyw przewodni lwa – symbol dostojności i elitarności. Wykorzystanie klasycznych elementów (archiwalne ilustracje) w prostej i przejrzystej formie (proste layouty).

 

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

Asseco Poland — “Jesteśmy profesjonalistą i ekspertem w swojej dziedzinie.“

Kolor + fotografia + kompozycja. Niebieski to kolor marki, a jednocześnie jest mocno kojarzony z profesjonalizmem. Wykorzystanie zdjęć pracujących specjalistów.


Jak pokazać nasze zachowanie?

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

DICE+ — “Pomagamy łączyć ludzi. Pomagamy przyjemnie spędzać czas. Odbiorcy czują się pochłonięci i zafascynowani.”

Fotografia + kompozycja. Zdjęcia prezentujące grupę ludzi używających produktu (mocny przekaz emocjonalny: radość i dobra zabawa). Dynamiczne kompozycje pokazujące bogactwo oferty.

Zobacz cały projekt
Zobacz cały projekt

Lion Armour — “Jesteśmy indywidualistami. Jesteśmy dynamiczni oraz wytrwali.”

Obraz + fotografia + kompozycja. Dynamiczna kompozycja sylwetki w ruchu. Skupienie się na jednej postaci (indywidualność, zmaganie się z przeszkodami).

Zachowanie marki
Zachowanie marki

7AE — “Dbamy o wysoką jakość naszej odzieży. Szanujemy dziedzictwo kultury arabskiej”.

Linia + kształt + symbol + kolor. W złożonych obrazach i paternach zawarte są odniesienia do tradycji wzorniczej oraz wirtuozerii zdobniczej. Każdy detal jest ważny.


Skąd wiemy, że nasze rozwiązanie ma szanse odnieść sukces?

W gąszczu wizualnych możliwości bardzo ważne jest żeby na bieżąco oceniać swoją pracę pod kątem konkretny kryteriów. Tego będzie dotyczyła kolejna cześć serii, w której postaramy się pokazać jak podejść do oceny rozwiązań wizualnych.


Tomasz Maciąg | Managing Partner | Strategy & UX Lead @Fuse Collective


Więcej do poczytania: