Rebranding, lifting i redesign pozwalają markom utrzymać pozycję, być na bieżąco oraz zachować świeżość na dynamicznie zmieniającym się rynku.

Rebranding jest związany z wyraźną zmianą.

Jeśli przyjmiemy, że branding jest najszerszym pojęciem opisującym działania związane z budowaniem marki, to rebrandingiem nazwalibyśmy głębokie przeobrażenie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne wynikające ze zmiany strategii firmy. Warto zaznaczyć, że wśród firm wyspecjalizowanych w projektowaniu graficznym, rebranding związany jest bardziej z tym, czego odbiorcy doświadczają na zewnątrz (najczęściej w postaci elementów identyfikacji wizualnej).

Jeśli problem z wizerunkiem jest głęboko zakorzeniony, wymaga zmian w podejściu i strategii, potrzebujemy rebrandingu.

Co się może zmienić?
Rebranding często bywa rewolucją. Zmieniamy to, co obecnie nie działa jak powinno, lub jest niezgodne z nową strategią (nazwa, strategia komunikacji, pozycjonowanie, identyfikacja wizualna a nawet grupa docelowa).

Lifting to wizualne odświeżenie wizerunku marki.

W praktyce jest mniejszą i bardziej ewolucyjną zmianą związaną wyłącznie z wizualnymi aspektami marki. Może być związany ze starzeniem się designu, zmieniającymi się trendami lub chęcią poprawy komunikacji w niektórych elementach (np. opakowaniach czy stronie internetowej). Główne elementy brandingu takie jak obietnica marki, pozycjonowanie, grupa docelowa pozostają bez zmian.

Jeśli potrzebujemy lepszej i skuteczniejszej realizacji celów strategii marki, odpowiedzią będzie liftingu.

Co się może zmienić?

Elementy identyfikacji wizualnej (logo, materiały firmowe, ulotki, opakowanie itp.)

Redesign jest potrzebny gdy dany element nie działa, lub nie wygląda tak, jak powinien (np. logo, czy strona) .

Redesign może być zarówno ewolucją jak i rewolucją, a stopień zmian zależy od rozmiaru problemu. Może zostać przeprowadzony przy okazji rebrandingu (np. w oparciu o nową strategię marki) jak również liftingu. Teoretycznie może dotyczyć wyłącznie jednego elementu identyfikacji, jednak w praktyce mocniejsza zmian ważnego elementu (np. logo) ciągnie za sobą kolejne.

Jeśli potrzebujemy „naprawić” wybrany element wizerunku marki, dobrym wyborem będzie jego redesign.

Co się może zmienić?
Tylko element, który został zidentyfikowany jako ten wymagający poprawy.


Trzy kroki do oceny sensowności i opłacalności zmian.

1. Poznanie problemu z wizerunkiem lub okazji do wykorzystania oraz ich wpływu na biznes.

O biznesowych konsekwencjach słabego wizerunku pisałem już wcześniej. Stracone szanse/leady, utrata zaufania, brak spójności czy małe wyróżnienie, to częste objawy problemów z wizerunkiem. Słabość konkurencji, nowe kanały sprzedaży czy nowe produkty, to okazje mające potencjał warty wykorzystania. Utrzymywanie status quo niesie ze sobą ryzyko, dlatego właśnie te czynniki są najczęstszym impulsem do zmiany. Czasem chcemy po prostu być krok przed konkurencją lub czujemy, że idą zmiany i chcemy się na nie przygotować.

Impulsy do zmiany mogą płynąć bezpośrednio z biznesu (np. spadające przychody) ale krytyczne aspekty warto potwierdzić na zewnątrz (np. w badaniach czy wywiadach z odbiorcami).

Pomocne pytania.

 • Co jest impulsem do zmiany i skąd płynęły sygnały?
 • Jak są główne problemy i najsłabsze obszary?
 • Jak objawiają się problemy i jakie mamy mamy na nie dowody?

2. Ocena wpływu zmian.

Negatywne konsekwencje wspomnianych problemów lub potencjał okazji da się przeliczyć na złotówki, co zdecydowanie ułatwia ocenę opłacalności planowanych działań. Należy jednak jasno zdefiniować jak wygląda sukces oraz kiedy go osiągniemy.

Pomocne pytania

 • Co musi się stać żebyśmy mogli nazwać projekt sukcesem?
 • Jakie będą mierzalne efekty? (zwiększenie świadomości marki, wspieranie sprzedaży offline, zwiększenie lojalności, poprawienie efektywności działań marketingowych, poprawa user experience, zwiększenie ruchu itd.)
 • Co ryzykujemy jeśli nic nie zrobimy?

3. Poznanie ograniczeń, zasobów i możliwości.

Podczas ostatecznej decyzji należy wziąć po uwagę zarówno kwestie organizacyjne (co może nam przeszkodzić) jak również operacyjne (na kogo lub na co wpłynie zmiana). Znając skalę problemu, pożądane rezultaty oraz ograniczenia, można podjąć świadomą decyzję czy warto, i czy w ogóle możemy zmierzyć się z tematem.

Pomocne pytania

 • Jak projekt wpisuje się w inne działania firmy?
 • Na kogo lub na co innego to rozwiązanie/problem wpłynie?
 • Co nas wcześniej powstrzymało od skutecznego rozwiązania problemu?
 • Co może przeszkodzić w realizacji?
 • Jakie zasoby jesteśmy w stanie przeznaczyć na rozwiązanie?

 

Chcesz odświeżyć wizerunek?
Tworzysz nową markę?

Jesteśmy agencją brandingową i własnie w tych zadaniach najczęściej wspieramy klientów.  Tutaj znajdziesz więcej poradników.

Jeśli w którymś momencie uznasz, że potrzebujesz pomocy umów się na darmową konsultację.

DARMOWA KONSULTACJAZOBACZ REALIZACJE

Tomasz Maciąg | Managing Partner | Strategy & UX Lead @Fuse Collective