Biznesowe konsekwencje słabej identyfikacji wizualnej

Czyli co tracisz i czym ryzykujesz nie dbając o swój wizerunek.

5 min czytania

Słaba identyfikacja wizualna negatywnie wpływa na biznes. Ogranicza przychody, zyski oraz potencjał rozwojowy firmy. Jej wpływ nie zawsze jest bezpośredni, jednak zawsze bardzo realny.

Rozmawiając z klientami o rebrandingu, najpierw staram się zrozumieć skalę problemu oraz poznać dowody negatywnego wpływu obecnego wizerunku na biznes. Świadomość obszarów w których słaba identyfikacja wizualna szkodzi firmie jest coraz większa, jednak często spotykam się z tymi samymi problemami. W artykule zwracam uwagę na te aspekty, które najboleśniej uderzają w biznes.

Sprzeczne komunikaty i brak zaufania.

Jeśli wyglądasz jak kaczka a szczekasz jak pies, to ludzie będą nieufni.

Zaufanie jest jednym z najważniejszych bodźców zakupowych. Niestety problem rozbieżności w komunikacji spotyka się bardzo często. Firmy mówiąc o sobie używają stwierdzeń, które w żaden sposób nie przekładają się na ich wygląd. Np. mówią, że są nowocześni i doświadczeni, a wyglądają archaicznie i mało profesjonalnie. Taki dysonans w komunikacji powoduje brak zrozumienia ze strony klientów, co w konsekwencji obniża zaufanie.

Jak sprawdzić czy ten problem dotyczy twojej firmy?

Zbierz przymiotniki, którymi opisujesz swoją firmę w komunikacji z klientami i partnerami. Zestaw je z elementami identyfikacji wizualnej na których występują (strona internetowa, ulotka produktowa, opakowanie oraz inne materiały marketingowe). Przy takim porównaniu skala problemu będzie mocno widoczna.

Stracone szanse i przegrane przetargi.

Ten problem dotyka szczególnie firm działających w sektorze B2B. Mimo, że bezpośrednie relacje są tutaj niezwykle ważne, to wizerunek może być jednym z czynników decyzyjnych.

Dobra identyfikacja wizualna jest częścią przewagi konkurencyjnej.

Potencjalny klient może mieć wiele punktów styku z firmą. Nie zawsze mamy możliwość przedstawić się osobiście. Często tę rolę spełniają właśnie elementy identyfikacji wizualnej. Ludzie robiąc research odwiedzają stronę internetową. Czasem proszą o dodatkową ofertę. Niekiedy wstępne decyzje kogo zaprosić do przetargu lub następnego etapu zapadają za zamkniętymi drzwiami. Warto również tam mieć swojego wysłannika w postaci dobrej identyfikacji wizualnej. Niestety nawet świetne wrażenie po osobistej prezentacji może zostać nadszarpnięte przez mało profesjonalny wygląd firmy.

Masz problem z wizerunkiem marki?

Jesteśmy agencją brandingową i właśnie w tym najczęściej wspieramy klientów. Poznaj inspirujące historie sukcesów naszych klientów.

Problemy z przyciągnięciem odpowiednich pracowników.

Problem ten dotyka szczególnie starsze firmy o ugruntowanej pozycji, które chcą przyciągnąć młodych i wyspecjalizowanych ludzi. Utalentowany zespół to klucz do rozwoju oraz sukcesu firmy. Młoda i prężnie działająca organizacja nie powinna wyglądać jak firma z ubiegłej dekady.

Podobnie jak ludzie, również firmy powinny dbać o swój wygląd zewnętrzny. W przeciwnym wypadku będą zniechęcać do siebie potencjalnych pracowników.

Słabe wyróżnienie, mała zapamiętywalność oraz utrata renomy.

Ludzie są zaprogramowani żeby wyszukać i zapamiętać to co jest inne. Są również wzrokowcami i zwracają uwagę na walory estetyczne. Dlatego dobra identyfikacja wizualna musi zapewniać odpowiedni poziom wyróżnienia oraz być przyjemna dla oka. Obydwa te czynniki wspomagają zapamiętywalność marki co pośrednio przekłada się również na reputację.

Dobrą reputację oraz świetne produkty/usługi należy wspomagać zadbanym wizerunkiem. Inaczej zostawiamy pole do manewru konkurencji.

Utrata kontroli nad swoim wizerunkiem.

Z wizerunkiem jest tak, że jeśli nie dbasz o niego kompleksowo, to ludzie sami dopowiedzą sobie brakujące elementy historii.

Jeśli nie komunikujesz czytelnie tego kim jesteś oraz jaki jesteś, to klienci sami zaszufladkują cię wg swoich preferencji.

Najczęściej nie będzie to jednak miejsce, w którym chciałbyś się znaleźć. Widać to często choćby na półkach sklepowych, gdzie produkty dobrej jakości mogą być pomijane przez kupujących. Są odbierane jako mało wartościowe tylko przez kiepskie opakowanie.

Przyciąganie złych klientów.

Trafienie z przekazem do odpowiedniej grupy docelowej jest podstawą sukcesu każdej organizacji. Należy zatem zadbać o wizualne komunikowanie cech pożądanych przez danych odbiorców.

  • Czy oni cenią nowoczesność czy tradycję?
  • Przystępność czy ekskluzywność?
  • Zabawę czy powagę? itd…

W zależności od odpowiedzi na te pytania, rozwiązania wizualne będą się radykalnie różnić. Dlatego do komunikacji wizualnej trzeba pochodzić w świadomy i zaplanowany sposób. Tym bardziej, że nieskuteczny przekaz bezpośrednio przekłada się na przychody firmy.

Źródłem problemu w komunikacji z odbiorcami może być zarówno brak dbałości o wizerunek, jak również kierowanie swoich usług/produktów do zbyt szerokiej lub zbyt wąskiej grupy.

Bałagan marketingowy

Każda firma potrzebuje odpowiednich narzędzi do sprawnej komunikacji z klientem. Jednym z tych narzędzi jest system identyfikacji wizualnej, który pozwala poukładać komunikację w różnych kanałach. Gdy go zabraknie, działania marketingowe często są prowadzone chaotycznie. Bez punktu wspólnego i jasnego przekazu co przekłada się na brak spójności oraz często zwykłą stratę czasu pracowników.

Chcesz odświeżyć wizerunek?
Potrzebujesz systemu identyfikacji?

Jesteśmy agencją brandingową i właśnie w tych zadaniach najczęściej wspieramy klientów. Na stronie znajdziesz więcej poradników.

Jeśli w którymś momencie uznasz, że potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z naszym strategiem.